15-23.10 TRZECI WIEK

unnamed

Zapraszamy na weekendowy przegląd filmowy o dyskretnych urokach starości (USA, Norwegia, Hiszpania, Polska), warsztaty rozwojowe (co sprawia, że czujemy się młodo albo staro?), spotkania z ekspertami i artystami, burzę mózgów pt. „Słownik seniora” i zabawę w Speed Dating 65+ czyli w randkę, na którą nigdy nie jest za późno!

Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona.

PROJEKT: TRZECI WIEK

Organizator: Fundacja Warszawa jest kobietą. Partner: Kino za rogiem Jack’s Cinema, nstytut Cervantesa, „Sady” – Ośrodek Terapii Gestalt. Patroni medialni: Gazeta.pl, Gazeta Wyborcza, TOK FM, Feminoteka. Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa

Mówiąc „senior(ka)”, kogo właściwie mamy na myśli? Jakie kryteria zawiera w sobie to określenie? Wieku? Aktywności zawodowej? Wyglądu?  „Seniorka” czyli kto?  – to pytanie dotyczy każdego z nas. Odpowiedź wydaje się być tylko jedna – Ja, teraz, albo w niedalekiej przyszłości za 10, 20, 30 lat.  To jak będziemy się czuć na starość, zależy od tego jaki mamy dziś stosunek do ludzi starszych. Czym więcej „negatywnych” emocji budzi w nas starość, tym większe prawdopodobieństwo, że po 60 roku życia będziemy się zmagać z depresją i staniemy się zakładnikami naszego dotychczasowego wyobrażenia o „Trzecim wieku”.

W Polsce prawie nieznany jest termin „ageizm”. Nieznany nie znaczy „nieobecny”. Dyskryminacja ze względu na wiek widoczna jest na każdym kroku, na ulicy i w domu.

Poprzez realizację projektu chcemy pokazać, że starości trzeba się po prostu nauczyć, jak w dzieciństwie chodzenia i mówienia, trzeba pozwolić jej współbrzmieć w przestrzeni publicznej i prywatnej. To „inny świat”, świat innych potrzeb, pragnień, możliwości i jednocześnie to „nasz świat”, świat naszych potrzeb, pragnień i możliwości.  W krajach anglosaskich funkcjonuje termin „successful aging”, przez który należy rozumieć aktywność mająca na celu uniknięcie chorób i niepełnosprawności, dążenie do utrzymania wysokiej sprawności fizycznej i poznawczej oraz zaangażowania w życie społeczne i kulturalne.  To chcemy jako Fundacja promować.

PRZEGLĄD FILMOWY

15.10 (sob.), KINO ZA ROGIEM JACK’S CINEMA (ul. Bracka 18)

13.00-14.00 THE ELDERS – DOKUMENT O PEŁNOLETNICH, reż. Nathaniel Hansen ( dok., USA, 2014, 50 min.) http://www.theeldersfilm.com/

Seria wywiadów ze starszymi osobami dotycząca najważniejszych życiowych doświadczeń. Autor filmu prowokuje do refeleksji na temat wspólnego nam wszystkim doświadczenia jakim jest człowieczeństwo.

14.30-15.00 LET’S FACE IT. KOBIETY ODKRYWAJĄ SWOJE STARZEJĄCE SIĘ TWARZE reż. Wendy Oser, Joan Levinson, Beverly Spencer (dok., USA, 26 min.)

„Let’s face it” czyli spójrzmy prawdzie w oczy, to intymny portret kilku kobiet w wieku od 40 do 60 lat. Starość nie tylko zmienia nasze ciało ale przede wszystkim zmienia nasz do niego stosunek – to w jaki sposób postrzegamy siebie i ludzi wokół nas. Z czym najtrudniej się pogodzić?

15.00-16.30 Spotkanie: UWAGA STAROŚĆ! Gość: Danuta Parlak (psycholog, członkini Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich)

Jak radzić sobie ze starością własną i bliskich (rodziców, dziadków)? Jak z wiekiem zmieniają się nasze potrzeby i wyobrażenia? Jak się starzeć? Jak pogodzić się z tym co nieuchronne?

17.00-18.30 ARRUGAS – DYSKRETNE UROKI STAROŚCI, reż. Ignacio Ferreras (Hiszpania, 2011, 90 min.) http://www.filmweb.pl/film/Dyskretne+uroki+starości-2011-627804

Film animowany oparty na popularnym komiksie Paco Roca „Arrugas” czyli „Zmarszczki”. Emerytowany dyrektor banku zostaje oddany do domu opieki. Czy przyjaźń ze „starym wyjadaczem”- sprytnym i cynicznym Miguelem ocali bohatera? Ciepła, pełna humoru historia o trudnej codzienności mieszkańców domów starców.

arrugas

16.10 (niedz.), KINO ZA ROGIEM JACK’S CINEMA (ul. Bracka 18)

12.00-13.30
OPTYMISTKI, reż. Gunhild Magnor (dok., Norwegia, 2015, 80 min.)
http://www.filmweb.pl/film/Optymistki-2013-695619

Historia niezwykłej drużyny siatkarskiej kobiet w wieku od 66 do 98 lat planujących rozegrać mecz swojego życia. Towarzyszymy bohaterkom podczas treningów – na boisku i w trakcie szydełkowania. Czy to możliwe, że zmierzą się z drużyną szwedzkich przystojniaków!?

film_10243_original_1

13.45-14.30
A GDYBY TAK SIĘ STAŁO, reż. Marcel Łoziński (Polska, 2007, 38 min) http://filmpolski.pl/fp/index.php?film=4222585

18-letni młodzieniec wraca do parku, gdzie 12 lat wcześniej spotkanym staruszkom zadawał pytania na temat życia, śmierci, miłości, samotności. Co z tej pamięci uda mu się po latach wskrzesić? Dokument Marcela Łozińskiego był w 2008 roku jednym z ośmiu najlepszych światowych dokumentów ubiegających się o nominację do Oscara.

15.00-16.30
Spotkanie SŁOWNIK SENIORA. Prowadzenie: Katarzyna Bratkowska. Goście: prof. Barbara Szatur-Jaworska, Sylwia Chutnik, Wirginia Szmyt czyli DJ Vika.

Mówiąc „seniorka” kogo mamy na myśli? Najstarszą wiekiem członkinię rodu, czy aktywną emerytkę? Jakie kryterium przesądza o tym, że stajemy się seniorką? Wieku? Aktywności zawodowej? Wyglądu? Jak nazywać starość? Jaka jest alternatywa dla deprecjonujących starość zwrotów (np. „stara baba”, „Dom starców”). Dlaczego w krajach anglosaskich dzieli się seniorów na trzy grupy: „young-old”, „middle-old”, „old-old”, a w Polsce nie? Jak rozmawiać o starości w domu i szkole?

17.00 – 18.30 – POLSKA PREMIERA! THE AGE OF LOVE (reż. Steven Loring, 2014, 78 min)
http://theageoflovemovie.com/

Dokument opowiadający o grupie seniorów (70 +), mieszkających w Rochester w stanie NY, którzy zapisali się na pierwszą w swoim rodzaju imprezę speed dating wyłącznie dla 70-90-latków. Wzruszająca opowieść o tym jak zmieniają się z wiekiem pragnienia i wyobrażenia na temat miłości, jak te pragnienia i wyobrażenia są weryfikowane przez życie, i o tym, że na bliskość i miłość nigdy nie jest za późno! Popularność filmu przyczyniła się do promocji imprez speed dating dla osób 70+ w wielu amerykańskich miastach.

taol_11x17-rev-polish-text-1-1

ZABAWA W RANDKĘ: SPEED DATING 65+

Termin: 19.10.2016 (śr.), 12.00-16.00. Miejsce: JACK’S CINEMA (Bracka 18)

Speed dating czyli „szybkie randki” to po prostu spotkanie, nic więcej. Potraktuj je jako zachętę do wyjścia z domu, dobrej zabawy, spotkania nowych ludzi. Pomysł zorganizowania „Speed dating 65 +” w ramach projektu „Trzeci wiek” zawdzięczamy Stevenowi Loringowi, reżyserowi filmu dokumentalnego „The Age of Love”, który pokażemy w dniu 16 października.

Więcej informacji: Wszystko co musisz wiedzieć o „Speed dating 65+”

WARSZTATY ROZWOJOWE

W każdym warsztacie może wziąć udział maksymalnie 12 osób. Warsztaty są bezpłatne, zapisy: warszawajestkobieta@gmail.com. W tytule e-maila należy wpisać nazwę warsztatu oraz swój nr telefonu.

22.10 (sob.), 10.00-14.00, ul. Białostocka (Praga). Warsztat: MARZENIA WIEKU NIE MAJĄ.  Prowadzenie: Anna Nicyfor-Stoykov

Jeśli rozmyślasz o przyszłości, o tym jak będzie wyglądała i co przyniesie to warsztaty są dla Ciebie!  Marzenia i potrzeby nie mają wieku i towarzyszą nam przez całe życie. Zdarza się że dorosłe osoby mówią – ja już nie mam marzeń – ale to zazwyczaj nie prawda. Stwórz z naszą pomocą swoją mapę marzeń. Bez względu na Twój wiek, płeć, stan zdrowia zawsze jest coś dobrego co możesz dla siebie zrobić. Coś co może się spełnić!

Anna Nicyfor-Stoykov od wielu lat prowadzi psychoterapię indywidualną dorosłych. Ukończyła szkołę Trenerów i Psychoterapeutów oraz Szkołę Pracy z Ciałem w Instytucie Terapii Gestalt. Jest współzałożycielką Ośrodka Psychoterapii Gestalt “Sady”.

23. 10 (niedz.) 10.15-14.15, Ośrodek Terapii Gestalt, ul. Rydla (Bielany) Warsztat: STAROŚĆ I MŁODOŚĆ W JEDNYM CIELEProwadzenie: Elżbieta Byzdra – Rafa

Co sprawia, że czujesz się staro lub młodo? Jak przekładają się twoje myśli na twoje samopoczucie i wygląd? Czy akceptujesz zmiany, czy akceptujesz swoje ciało, siebie? Posłuchajmy wspólnie sygnałów wysyłanych do nas przez nasze ciało i nauczymy się reagować na nie. Trzeba zabrać ze sobą: lusterko, fotografię swoich rodziców, dziadków w obecnym wieku uczestnika, wygodne ubranie, ciekawości siebie.

Elżbieta Byzdra –Rafa ukończyła Szkołę Counsellingu Gestalt we współpracy z Associazione Italiana di Counselling. Prowadzi terapię indywidualną dla dorosłych i młodzieży, warsztaty interpersonalne i rozwojowe. Mieszka w Krakowie

23. 10 (niedz.) 15.00-19.00 Bielany, Ośrodek Terapii Gestalt (ul. Rydla) Warsztat: POKOCHAĆ SIEBIE. Prowadzenie: Elżbieta Byzdra – Rafa

Akceptować siebie w pełni to mieć zgodę na swoje błędy, trudności, zmiany zachodzące w ciele, jego autentyczność i niepowtarzalność. W czasie warsztatu przyjrzymy się różnym aspektom i poziomom samoakceptacji, spróbujemy dotrzeć do źródeł przekonań na własny temat, zobaczymy, które z nich nam służą, a które szkodzą. Trzeba zabrać wygodne ubranie i ciekawość siebie. Wewnętrzny krytyk dostaje bilet w jedną stronę 😉

plakat

Reklamy